Simona Halep s-a calificat în optimile turneului de la Madrid

[ad_1]

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de tenis de la Madrid, după ce a învins-o fără emoţii, într-o oră şi 19 minute, pe jucătoarea Saisai Zheng, din China, locul 57 WTA, cu 6-0, 6-4.

Primul set al confruntării a fost, conform Agerpres, fără istoric (6-0), la fel ca la partida din turul anterior, cu Sara Sorribes Tormo.

În setul al doilea, românca a avut 3-0, dar apoi a început să facă erori neforţate şi chinezoaica s-a apropiat la 3-2. Halep a trecut peste momentul de slăbiciune şi s-a desprins la 5-2, a ratat o minge de meci, dar apoi erorile au făcut ca adversara să se apropie pe tabela la 5-4.

În cele din urmă, Halep a câştigat şi setul secund cu 6-4.

Halep a avut procentaje net superioare la ambele servicii, 19-11 la mingile direct câştigătoare, dar şi mai multe erori neprovocate 24-23.

Românca şi-a asigurat un cec de 34.048 euro şi 120 de puncte WTA. Turneul de la Madrid este dotat cu premii totale de 2.549.105 euro.

Halep este la a treia victorie în tot atâtea meciuri cu Zheng (27 ani, 57 WTA), după ce în 2015 se impunea în semifinale la Shenzhen, cu 6-2, 6-3, iar î 2018 câştiga în turul al doilea la Wimbledon, cu 7-5, 6-0.

În turul următor, Halep va juca cu învingătoarea dintre belgianca Elise Mertens (cap de serie numărul 13) şi kazaha Elena Rîbakina.

Simona Halep a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017, dar a disputat şi alte două finale, una pierdută în 2014 în faţa rusoaicei Maria Şarapova şi alta în 2019, cedată în faţa olandezei Kiki Bertens.