Performanța reușită de Brazilia doar pentru a doua oară în istorie, după 4-0 la pauză împotriva Coreei de Sud

• Cupa României: PetrolulU Craiova 1948, marți, 19:00, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 21:00, DGS 1

Brazilia a marcat patru goluri în prima repriză împotriva Coreei de Sud

Vinicius, Neymar, Richarlison și Paqueta au fost marcatorii Braziliei în prima repriză a duelului contra asiaticilor, iar reușitele acestora au intrat direct în istorie. Concret, este doar pentru a doua oară în istoria naționalei Selecao când sud-americanii înscriu patru goluri în primele 45 de minute, în cadrul unei Cupe Mondiale, potrivit OptaJoe.

Precedenta performanță de acest fel a fost înregistrată în anul 1954, împotriva Mexicului.

Brazilia va juca împotriva Croației în sferturile de finală de la CM 2022

SFERTURILE DE FINALĂ

Vineri 9 decembrie

• Meciul 58: Croația –  Brazilia (Education City Stadium – Doha, 17:00)
  • Meciul 57: Olanda – Argentina (Lusail Stadium – Al Daayen, 21:00)

Sâmbătă 10 decembrie

• Meciul 60:  Maroc/Spania – Portugalia/Elveția (Al Thumama Stadium – Doha, 17:00)
  • Meciul 59:  Franța – Anglia (Al Bayt Stadium – Al Khor, 21:00)

SEMIFINALE

Marţi 13 decembrie

• Meciul 61: câştigătoarea meciului 57 – câştigătoarea meciului 58 (Lusail Stadium – Al Daayen, 21:00)

Miercuri 14 decembrie

• Meciul 62: câştigătoarea meciului 59 – câştigătoarea meciului 60 (Al Bayt Stadium – Al Khor, 21:00)

FINALA MICĂ

Sâmbătă 17 decembrie

• Meciul 63: învinsă meci 61 – învinsă meci 62 (Khalifa International Stadium – Ar-Rayyan, 17:00)