Franța a revenit incredibil în două minute și a egalat 2-2 Argentina în finala de la CM de la Qatar. Meciul a intrat în prelungiri

Franța a marcat două goluri în două minute și a revenit în forță în a doua repriză a meciului cu Argentina la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar, unde scorul este 2-2 la finalul celor 90 de minute.

ACTUALIZARE 19:05 Urmează două reprize de prelungiri a câte 15 minute fiecare.

ACTUALIZARE 18:48 Francezii au marcat prin Kylian Mbappe după un penalty transformat în minutul 80 și un șut în minutul 81 din careu, după pasa lui Thuram.

–știre inițială–

Selecţionata Argentinei conduce echipa Franţei, campioana mondială en titre, cu scorul de 2-0, la pauza meciului care are loc duminică, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în finala Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Lionel Messi (min. 23 – penalty) şi Angel Di Maria (min. 36) au marcat pentru selecţionata Albiceleste.

Ambele se află în căutarea celui de-al treilea titlu mondial, după ce Argentina a cucerit trofeul în 1978 şi 1986, iar Franţa, în 1998 şi 2018.

Argentina joacă a şasea sa finală de Cupă Mondială, după ce le-a pierdut pe cele din 1930, 1990 şi 2014.

Selecţionata Albiceleste a pierdut doar un meci din ultimele 42 jucate, 1-2 cu Arabia Saudită în partida sa de debut în Qatar, având 29 de victorii şi 12 egaluri. Sud-americanii au marcat 12 goluri la actuala ediţie a competiţiei, cel mai mult la un turneu final mondial după 1986 (anul ultimului titlu), când au înscris 14.

Căpitanul echipei Argentinei, Lionel Messi, joacă a doua sa finală de Cupă Mondială, după cea pierdută în 2014 în faţa Germaniei (0-1, după prelungiri), acesta fiind singurul trofeu care îi lipseşte din palmares, conform Agerpres.

Pentru Franţa, finala este a patra mondială, după ce în 2006 a pierdut în faţa Italiei.

Franţa are şansa de a deveni a treia echipă care câştigă două titluri consecutive, după Italia (1934, 1938) şi Brazilia (1958, 1962).

Pe primul loc în clasamentul golgheterilor CM 2022 se află în acest moment decarii celor două echipe, Lionel Messi (35 an) şi Kylian Mbappe (23 ani), care sunt coechipieri la Paris Saint-Germain.

Messi ajunge la a 26-a sa prezenţă la Cupa Mondială şi va stabili astfel un record, depăşindu-l pe germanul Lothar Matthaeus, cu care se află acum la egalitate.

Argentina şi Franţa s-au întâlnit de trei ori la Cupa Mondială, ”Les Bleus” având câştig de cauza la ultima confruntare, în 2018, când s-au impus cu 4-3 în optimile de finală. Argentina a câştigat primele două dueluri, în 1930 şi 1978.

În total, cele două echipe s-au înfruntat de 12 ori, Argentina având şase victorii, iar Franţa trei. Sud-americanii au marcat 15 goluri, iar francezii 11.

Arbitrul finalei va fi polonezul Szymon Marciniak, brigada fiind completată de arbitrii asistenţi Pawel Sokolnicki şi Tomasz Listkiewicz.

În vârstă de 41 de ani, Marciniak a mai condus cele două echipe în acest turneu: în victoria Argentinei în optimi de finală în faţa Australiei (2-1) şi, anterior, în cea a Franţei împotriva Danemarcei în faza grupelor (2-1).

Selecţionerul francez Didier Deschamps se confruntă cu unele probleme de lot, după ce Adrien Rabiot şi Dayot Upamecano au ratat semifinala cu Marocul din cauza unei viroze. Tehnicianul a trebuit să se descurce la acest turneu final fără jucători ca Mike Maignan, Presnel Kimpembe, Paul Pogba, Ngolo Kante, Karim Benzema, Christopher Nkunku, iar în primul meci l-a pierdut şi pe Lucas Hernandez.

De cealaltă parte, Lionel Scaloni beneficiază de revenirile lui Gonzalo Montiel şi Marcos Acuna, care au fost suspendaţi pentru semifinala cu Croaţia.

Echipele de start:

Argentina: 23. Emiliano Martinez – 26. Nahuel Molina, 13. Cristian Romero, 19. Nicolas Otamendi, 3. Nicolas Tagliafico – 7. Rodrigo De Paul, 24. Enzo Fernandez, 20. Alexis Mac Allister – 11. Angel Di Maria, 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Julian Alvarez. Selecţioner: Lionel Scaloni.

Rezerve: 1. Franco Armani, 12. Geronimo Rulli – 2. Juan Marcos Foyth, 4. Gonzalo Montiel, 5. Leandro Paredes, 6. German Pezzella, 8. Marcos Acuna, 14. Exequiel Palacios, 15. Angel Correa, 16. Thiago Almada, 17. Alejandro Gomez, 18. Guido Rodriguez, 21. Paulo Dybala, 22. Lautaro Martinez, 25. Lisandro Martinez.

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) – 5. Jules Kounde, 4. Raphael Varane, 18. Dayot Upamecano, 22. Theo Hernandez – 14. Adrien Rabiot, 8. Aurelien Tchouameni – 11. Ousmane Dembele, 7. Antoine Griezmann, 10. Kylian Mbappe – 9. Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola – 2. Benjamin Pavard, 3. Axel Disasi, 6. Matteo Guendouzi, 12. Randal Kolo Muani, 13. Youssouf Fofana, 15. Jordan Veretout, 17. William Saliba, 20. Kingsley Coman, 24. Ibrahima Konate, 25. Eduardo Camavinga, 26. Marcus Thuram.

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia); arbitri asistenţi: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia); al patrulea oficial: Ismail Elfath (SUA)