clasamentul și programul Grupei J

[ad_1]

• Media: Fotbal Club, luni, 19:30, Digi Sport 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 21:30, Digi Sport 1

De acum şi până la finalul campaniei de calificare, Digi Sport îți prezintă întregul program al României din preliminariile CM 2022 și clasamentul actualizat al Grupei J.

Clasamentul Grupei J din preliminariile CM 2022 din Qatar

România – Macedonia de Nord 3-2

România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, în primul meci din preliminariile CM 2022. Tricolorii au condus cu 2-0, au fost egalați, dar Ianis Hagi a înscris golul victoriei în minutul 86. Tănase și Mihăilă au înscris primele goluri ale României, însă în minutele 83 și 84 au venit reușitele oaspeților, prin Ademi și Trajkovski. Ianis Hagi a salvat seara, deși Macedonia de Nord a mai avut un gol anulat în prelungiri, pentru ofsaid.

Programul României în Grupa J din preliminariile CM 2022 din Qatar

25 martie 2021

• ROMÂNIA Macedonia de Nord, 3-2 (Tănase 28, Mihăilă 50, I. Hagi 86 / Ademi 82, Trajkovski 83)
  • GermaniaIslanda 3-0 (Goretzka 2, Havertz 7, Gundogan 56)
  • LiechtensteinArmenia 0-1 (Frommelt 83-aut.)

Câte echipe din Europa se califică la CM 2022 din Qatar

Campionatul Mondial din 2022 va fi găzduit de Qatar, în perioada 21 noiembrie – 18 decembrie. La acest turneu final vor participa 32 de echipe naționale, dintre care 13 vor fi din Europa.

Primele 10 naționale europene calificate la CM 2022 vor fi câștigătoarele grupelor din preliminarii, acestea se califică direct. Celelalte 3 locuri vor fi ocupate în urma unui baraj la care vor participa 12 naționale.

În baraj se califică echipele naționale clasate pe locul 2 în grupele preliminare și cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/2021 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022.

Cum funcționeză barajul pentru CM 2022

Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși șase capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.

Vor fi astfel 6 capi de serie, care se vor duela cu alte 4 echipe care au terminat pe locul 2 în grupele preliminare CM 2022, plus 2 formații provenite din Liga Națiunilor.

Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase. Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă.

De câte ori s-a calificat România la Campionatul Mondial

Naționala României a evoluat la 7 ediții ale Campionatului Mondial de fotbal, iar ultima prezența a fost înregistrată în 1998. Iată la ce ediții a participat România