WTA Miami: Sorana Cîrstea, calificare la pas în turul al treilea – Va întâlni o adversară de top

Sorana Cîrstea a reușit o calificare facilă în turul al treilea al turneului „WTA 1000” de la Miami. Într-o partidă începută vineri și întreruptă de ploaie, românca a trecut de Sloane Stephens cu scorul de 6-2, 6-1.Sorana CirsteaFoto: Kamran Jebreili / AP / Profimedia>> Trei favoriți americani, eliminați în turul al doilea la ATP Miami

Sorana Cîrstea, duel cu Daria Kasatkina în turul al treilea la WTA Miami Întrerupt vineri după doar 22 de minute, la scorul de 5-2 pentru Sorana Cîrstea în primul set, duelul cu americanca Sloane Stephens s-a reluat cu mare întârziere sâmbătă. Cap de serie numărul 19 la Miami, românca a avut devoie de două minute pentru a-și adjudeca primul set. Setul al doilea a fost la discreția Soranei, care a controlat jocul în fața fostei câștigătoare de Grand Slam, a condus cu 5-0 după două breakuri și în ciuda relxării din final, a încheiat repede conturile.

Partida a durat în total doar 52 de minute.În turul al treilea, Sorana Cîrstea o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, favorita numărul 10 a competiției, care a trecut cu scorul de 6-0, 1-0 de americanca Claire Liu, care a fost nevoită să abandoneze. De știut despre meciul dintre Sorana Cîrstea și Sloane StephensSorana și Sloane s-au mai întâlnit de patru ori până acum, iar fiecare s-a impus de câte două ori: românca la Dubai 2013 (5-7, 6-3, 6-2) şi Doha 2024 (6-4, 6-2), iar americanca la Roland Garros 2022 (3-6, 6-2, 6-0) şi Indian Wells 2024 (6-0, 7-5).Pentru prezența în turul al treilea, Sorana va fi recompensată cu 59.100 de dolari și 65 de puncte în clasamentul WTA de simplu.Semifinalistă anul trecut la Miami, Sorana Cîrstea are de apărat 390 de puncte (se află pe locul 27 în clasamentul WTA Live – coborâre de trei poziții).Miami Open, turneu din categoria WTA 1000, are loc în perioada 19-31 martie. Se joacă pe suprafață hard, pe tabloul principal se află 128 de jucătoare, iar premiile acordate au valoare totală de $8,995,555. Campioana en-titre este Petra Kvitova (este însărcinată și nu va participa la ediția din acest an).