Live Video&Score | Gabriela Ruse

[ad_1]

• Liga 1: Chindia – Hermannstadt, sâmbătă, 15:00, Digi Sport 1

• Liga 1: Universitatea Craiova – Sepsi, sâmbătă, 20:30, Digi Sport 1

UPDATE, 14:30: Ruse – Paolini 1-2. Start echilibrat de meci. Gabriela are un prim game dificil pe propriul serviciu, dar reușește să salveze trei mingi de break și menține echilibrul.

UPDATE, 14:09: Începe meciul!

UPDATE, 14:00: Gabriela Ruse – Jasmine Paolini este primul meci al zilei din confruntarea România – Italia. Cele două jucătoare ies la încălzire.

Programul zilei de sâmbătă

• Gabriela Ruse – Jasmine Paolini, ora 14:10, pe Digi Sport 2
  • Mihaela Buzărnescu – Elisabetta Cocciaretto, ora 16:00, pe Digi Sport 2
  • Monica Niculescu/Gabriela Ruse – Jasmine Paolini/Giulia Gatto-Monticone, ora 18:00, pe Digi Sport 2

Tricolorele au pierdut ambele meciuri de vineri: Irina Bara – Elisabetta Cocciaretto 1-6, 4-6 și Mihaela Buzărnescu – Martina Trevisan 2-6, 6-2, 6-7.

România – Italia 0-2 | La capătul unuia dintre cele mai dramatice meciuri din istoria participărilor României în Fed Cup, Mihaela Buzărnescu a cedat la tiebreak în setul decisiv, în fața Martinei Trevisan. Sportiva noastră a avut două mingi de meci, într-un set trei în care s-au înregistrat nu mai puțin de 10 break-uri.

România – Italia 0-1 | După un prim set fără istoric, adjudecat de Elisabetta Cocciaretto, 6-1, Irina Bara a început mai bine actul secund și a condus cu 3-0. Italianca a egalat și a fost mai lucidă pe finalul setului, reușind să aducă primul punct Italiei în duelul cu România din play-off-ul „Billie Jean King Cup”.

Mihaela Buzărnescu – Martina Trevisan 2-6, 6-2, 6-7

UPDATE 20:48 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 6-7. GAME, SET, MECI Trevisan. Înfrângere dramatică și totodată dureroasă pentru Mihaela Buzărnescu.

UPDATE 20:42 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 6-6. Tiebreak: 3-3

UPDATE 20:40 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 6-6. Mihaela conduce cu 2-1 în tiebreak.

UPDATE 20:32 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 6-6. Al 10-lea break al setului decisiv. Italianca se impune și totul se va decide la tiebreak.

UPDATE 20:22 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 6-5. Un nou break reușit de Mihaela Buzărnescu! Românca are din nou ocazia de a servi pentru meci.

UPDATE 20:09 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 5-5. Buzărnescu ratează două mingi de meci și Trevisan egalează o dată în plus. Dramatism maxim la Cluj.

UPDATE 20:02 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 5-4. Miki luptă formidabil și reușește încă un break. Jucătoarea noastră servește pentru meci.

UPDATE 19:53 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 4-4. Chiar dacă revine de la 0-40, Mihaela Buzărnescu nu poate să-și consolideze break-ul câștigat anterior, iar Trevisan restabilește echilibrul.

UPDATE 19:45 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 4-3. Al patrulea break al setului îi revine Mihaelei Buzărnescu. România, la două game-uri de prima victorie în duelul cu Italia.

UPDATE 19:42 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 3-3. Mihaela Buzărnescu reușește la rândul său să câștige primul game pe propriul serviciul și este din nou egalitate.

UPDATE 19:37 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 2-3. Jucătoarea din Italia este prima care se impune pe propriul serviciu și preia conducerea în setul decisiv.

UPDATE 19:33 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 2-2. Încă un break, de data aceasta reușit de Trevisan, care egalează din nou.

UPDATE 19:27 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 2-1. Buzărnescu reușește al treilea break al setului decisiv și revine în avantaj.

UPDATE 19:23 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 1-1. Trevisan câștigă la rândul său contra serviciului și egalează situația pe tabelă.

UPDATE 19:19 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 1-0. Jucătoarea noastră începe excelent setul decisiv și face break-ul încă din startul acestuia.

UPDATE 19:04 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 6-2, 0-0. SET Buzărnescu! Miki aduce primul set al României în confruntarea cu Italia.

UPDATE 19:00 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 5-2. Italianca câștiga game-ul șapte al setului doi, însă Mihaela va servi pentru adjudecarea actului secund.

UPDATE 18:55 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 5-1. Buzărnescu își face în cele din urmă serviciul și se apropie la un singur game de câștigarea setului doi.

UPDATE 18:45 : Timeout medical solicitat de Mihaela Buzărnescu.

UPDATE 18:45 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 4-1. Italianca își trece în cont primul game din acest set. Trevisan a câștigat la 0 game-ul cinci.

UPDATE 18:42 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 4-0. Buzărnescu merge ceas în setul doi și se apropie la două game-uri de adjudecarea acestuia.

UPDATE 18:38 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 3-0. Start fulminant de set pentru Miki. Românca reușește un nou game pe serviciul adversarei.

UPDATE 18:35 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 2-0. Pentru prima dată în această partidă, Buzărnescu pune două game-uri între ea și adversara sa.

UPDATE 18:28 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 1-0. Mihaela începe excelent setul doi și câștigă pe serviciul adversarei.

UPDATE 18:21 : Buzărnescu – Trevisan 2-6, 0-0. SET Trevisan! Italianca se impune din nou pe serviciul lui Buzărnescu și câștigă primul set.

UPDATE 18:14 : Buzărnescu – Trevisan 2-5. „Miki” irosește o șansă de a câștiga contra serviciului și Trevisan se distanțează la trei game-uri pe tabelă, în setul 1.

UPDATE 18:05 : Buzărnescu – Trevisan 2-4. Mihaela Buzărnescu cedează pe propriul serviciu și italianca își adjudecă primul break al disputei.

UPDATE 18:00 : Buzărnescu – Trevisan 2-3. Italianca reușește primul game alb al partidei.

UPDATE 17:56 : Buzărnescu – Trevisan 2-2. După ce înregistrează primul as și prima dublă greșeală a meciului, Buzărnescu își adjudecă game-ul pe propriul serviciu și egalează din nou situația pe tabelă.

UPDATE 17:52 : Buzărnescu – Trevisan 1-2. Trevisan servește foarte bine și rămâne la conducerea partidei.

UPDATE 17:48 : Buzărnescu – Trevisan 1-1. „Miki” salvează două mingi de break și câștigă primul său game din meci.

UPDATE 17:43 : Buzărnescu – Trevisan 0-1. Jucătoarea din Italia își adjudecă primul game al partidei după ce a reușit să-și facă serviciul.

UPDATE 17:40 : Buzărnescu – Trevisan 0-0. Începe meciul. Italianca va servi prima.

Irina Bara – Elisabetta Cocciaretto 1-6, 4-6

UPDATE, 17:09: Bara – Cocciaretto 1-6, 4-6. România – Italia 0-1. Elisabetta Cocciaretto fructifică a doua minge de meci și aduce primul punct țării sale în play-off-ul „Billie Jean King Cup”.

UPDATE, 17:04: Bara – Cocciaretto 1-6, 4-5. Un nou break reușit de Cocciaretto aduce Italia la un singur game de prima victorie a confruntării România – Italia.

UPDATE, 16:57: Bara – Cocciaretto 1-6, 4-4. Cocciaretto se impune pe propriul serviciu, chiar dacă face și o dublă greșeală, și o egalează din nou pe Bara.

UPDATE, 16:53: Bara – Cocciaretto 1-6, 4-3. Irina Bara întrerupe seria câștigătoare a italiencei și preia din nou conducerea.

UPDATE, 16:43: Bara – Cocciaretto 1-6, 3-3. Elisabetta Cocciaretto câștigă al treilea game consecutiv și restabilește echilibrul în setul doi.

UPDATE, 16:35: Bara – Cocciaretto 1-6, 3-2. Italianca recuperează break-ul și se apropie la un singur game de Irina Bara.

UPDATE, 16:30: Bara – Cocciaretto 1-6, 3-1. Cocciaretto își face serviciul și obține primul său game din actul al doilea.

UPDATE, 16:25: Bara – Cocciaretto 1-6, 3-0. România se desprinde în setul secund. Irina Bara salvează două mingi de break și pune o diferență de trei game-uri între ea și adversara sa.

UPDATE, 16:21: Bara – Cocciaretto 1-6, 2-0. Sportiva din România bifează primul break din această confruntare. Irina Bara fructifică a treia șansă de break.

UPDATE, 16:17: Bara – Cocciaretto 1-6, 1-0. Irina Bara începe mai agresiv setul doi și reușește să-și adjudece primul game.

UPDATE, 16:13: Bara – Cocciaretto 1-6, 0-0. Cocciaretto revine în game după ce Irina Bara câștigă primele două puncte și se impune în primul set cu 6-1.

UPDATE, 16:10: Bara – Cocciaretto 1-5. Un nou break reușit de Elisabetta Cocciaretto, care va servi pentru câștigarea primului set.

UPDATE, 16:05: Bara – Cocciaretto 1-4. Jucătoarea din Italia confirmă break-ul câștigat anterior și se distanțează la trei game-uri.

UPDATE, 16:03: Bara – Cocciaretto 1-3. La capătul unui game-maraton, Cocciaretto profită de a cincea minge de break și își mărește avantajul pe tabelă.

UPDATE, 15:52: Bara – Cocciaretto 1-2. Italianca impresionează cu loviturile de forehand, prinde tușa în două rânduri și își adjudecă al doilea game.

UPDATE, 15:49: Bara – Cocciaretto 1-1. Serviciul o ajută pe jucătoarea noastră, italianca încearcă să încheie rapid punctul, dar greșește la retur, iar România obține primul game.

UPDATE, 15:45: Bara – Cocciaretto 0-1. Irina reușește să ia un avans rapid de două puncte, după slăbiciunile arătate de adversară la serviciu, dar italianca rezistă în duelurile prelungite și revine de la 0-30.

UPDATE, 15:40: Începe meciul Irina Bara – Elisabetta Cocciaretto! Italianca va servi prima.

UPDATE, 15:30: Sunt intonate cele două imnuri. În scurt timp începe primul duel dintre România și Italia: Irina Bara – Elisabetta Cocciaretto.

UPDATE, 15:23: Cele două echipe intră pe teren. Organizatorii de la Cluj-Napoca au colorat scaunele goale din Sala Polivalentă în albastru, galben și roșu, iar în difuzoare se aud înregistrări cu scandările suporterilor români.

România are patru jucătoare în lot pentru duelul cu Italia, de la Cluj-Napoca: Irina Bara (132 WTA), Mihaela Buzărnezu (137 WTA), Gabriela Ruse (168 WTA) și căpitanul jucător Monica Niculescu (173 WTA). Simona Halep, Patricia Țig, Sorana Cîrstea, Irina Begu și Ana Bogdan, primele cinci românce din ierarhia mondială, nu vor participa la acest duel fie din cauza unor accidentări, fie pentru a se concentra asupra meciurilor din circuitul WTA.

De partea cealaltă, în lotul Italiei, condus de căpitanul nejucător Tathiana Garbin, se află Martina Trevisan (99 WTA), Jasmine Paolini (104 WTA), Elisabetta Cocciaretto (111 WTA), Giulia Gatto-Monticone (169 WTA) și Bianca Turati (259 WTA).

Irina Bara (26 de ani, locul 132 WTA), racheta numărul 1 a României, va începe duelul dintre tricolore și sportivele din „Cizmă”, contra Elisabettei Cocciaretto (locul 111 WTA, 20 de ani). Cele două sportive nu s-au întâlnit niciodată în circuitul WTA.

Cele două echipe s-au înfruntat până acum de trei ori, Italia având 2-1 în meciurile directe. Italia se impunea în 1975, în turul secund al Grupei Mondiale, cu 2-1, la Aix-en-Provence (Franţa), perechea Virginia Ruzici/Mariana Simionescu aducând punctul echipei noastre.

Singura victorie a României s-a înregistrat în 1978, la Melbourne, în primul tur al Grupei Mondiale, cu 2-1, victoriile fiind obţinute de Virginia Ruzici şi de perechea Ruzici/Simionescu. Ultima confruntare a avut loc în 1997, la Bari, Italia învingând cu 2-1 în primul tur al Grupei I a zonei Europa/Africa. Alina Tecşor obţinea singura victorie a echipei noastre, potrivit Agerpres.

Mihaela Buzărnescu – Martina Trevisan LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 2

A doua partidă de vineri le va pune față în față pe Mihaela Buzărnescu (137 WTA, 32 de ani) și Martina Trevisan (99 WTA, 27 de ani).

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată, în 2017, la turneul ITF de la Biarritz (Franța). Românca se impunea atunci în două seturi, scor 6-4, 6-3.