Live Video&Text | Rapid – Csikszereda 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. Hlistei deschide scorul din penalty. Ciucanii, ocazie imensă

[ad_1]

• Liga 1: Viitorul – Dinamo, duminică, 18:30, Digi Sport 1

• F1: Marele Premiu al Portugaliei, duminică, 17:00, Digi Sport 3

Giuleștenii au ocazia de a-și consolida poziția a doua, în cazul unui succes, însă nu vor avea o misiune ușoară. Csikszereda vânează a doua victorie consecutivă în play-off și totodată locul al patrulea, care asigură calificarea pentru barajul de promovare, contra echipei clasate pe poziția a 13-a în Liga 1 la finalul sezonului.

Minutul 25: Ocazie pentru Csikszereda! Csuros trimite cu capul din interiorul careului, dar mingea este respinsă de Moldovan.

Minutul 17: GOOL Rapid! Giuleștenii deschid scorul prin Hlistei, care transformă un penalty obținut de Rareș Ilie.

Minutul 15: Ocazie mare pentru Csikszereda! Pinter trimite cu stângul din fața lui Moldovan, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 2: Bara încearcă un șut de la distanță, dar trage pe lângă poarta lui Moldovan.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Rapid: Moldovan –  Goge, Dandea, Nastos, Finica, Barbu, Costin, Sefer, Ilie, Hlistei, Bălan
    Rezerve: Drăghia – Voicu, Ignat, Florică, Lazăr, Ursu, Pănoiu, Benzar, Ioniță
  • Csikszereda: Gyenge – Takacs, Csonka, Apro, Bor, Csuros, Jebari, Bara, Pinter, Suciu, Schieb
    Rezerve: Karacsony – Rotar, Palmeș, Gergely, Savin, Bauza, Meszaros, Szondi, Botorok

Cu 43 de puncte, Rapid este pe doi în clasamentul Ligii 2, cu un singur punct peste CS Mioveni. De partea cealaltă, Csikszereda ocupă poziția a cincea, cu 36 de puncte, iar o victorie i-ar propulsa pe ciucani pe locul patru, la egalitate cu Dunărea Călărași, dar cu un golaveraj superior.

Csikszereda a câștigat primele două dueluri directe cu Rapid, însă partida din turul play-off-ului a fost adjudecată de giuleșteni, 1-0. Hlistei este golgheterul Rapidului și al campionatului, cu 13 goluri, iar Bauza este cel mai bun marcator al oaspeților, cu șase reușite.

Rapid – Csikszereda | LIVE VIDEO, ora 20:00, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Rapid: Moldovan – Goge, Dandea, Nastos, Finica – Costin, Barbu – Sefer, Pănoiu, Ursu – Hlistei
  • Csikszereda: Gyenge – Takacs, Csonka, Apro, Bor – Csuros, Bara – Pinter, Jebali, Schieb – Suciu

Etichete: play-off liga 2 , rapid csikszereda , etapa 6 play-off liga 2