News Alert | De neoprit! David Popovici s-a calificat în semifinala probei de 100 metri liber. Când are loc următoarea cursă

[ad_1]

• Champions League: CFR Cluj – Lincoln Red Imps, miercuri, 20:30, Digi Sport 1

• Conference League: Universitatea Craiova – Laci, joi, 21:30, Digi Sport 1

David Popovici a terminat seria 9 pe locul 4, iar la general a ocupat locul 8, astfel că miercuri va concura în semifinale.

• Serhii Shevtsov (Ucraina) – 49.55

Popovici a participat în ultima serie a probei de 100 de metri liber, proba sa favorită, la câteva ore după ce a ratat la două sutimi medalia de bronz.

Semifinalele vor avea loc miercuri dimineață, de la 04:30 și 04:35, urmând a se stabili în care cursă va fi distribuit românul.

Iată ce a spus David Popovici după ce a terminat pe locul 4 în finala probei de 200 de metri liber: „Deşi sunt nişte bestii ale înotului cele cu care mă întrec, mi-am câştigat dreptul să fiu lângă ei şi să fiu una dintre bestii”.

Vara este despre concedii și despre „Cunoști niște meseriași pricepuți?”. Hai în Digi Online să îți dăm idei pentru renovare, azi de la 22:00, numai pe Digi Life!

David Popovici, locul 4 în finala de la 200 de metri liber

Marți dimineață s-au desfășurat patru finale la natație, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, iar România a fost reprezentată de David Popovici (16 ani, 200 metri liber) și Robert Glință (24 de ani, 100 metri spate).

David Popovici a terminat pe locul 4 în finala probei de 200 de metri liber, la două sutimi de brazilianul Fernando Scheffer, care a obținut medalia de bronz.