Video | Academica Clinceni – FC Voluntari 0-0

[ad_1]

14.12.2021, 17:25

• Liga 1: FCSB – Rapid, miercuri, 20:30, Digi Sport 1

• Liga 1: Universitatea Craiova – UTA, marți, ora 20:30, Digi Sport 1

Academica Clinceni și FC Voluntari au remizat în meciul inaugurat al etapei cu numărul 20 al Ligii 1.

Academica Clinceni – FC Voluntari 0-0 | Tamaș, aproape de o gafă uriașă

Partida a început sub semnul echilibrului, iar singura fază periculoasă a primei reprize a venit după o gafă a lui Gabriel Tamaș.

Fostul internațional a pasat direct la Robert Ion, fotbalistul împrumutat de la FCSB, care însă a încercat un dribling în plus și nu a reușit să finalizeze.

Academica Clinceni – FC Voluntari 0-0 | Gazdele, mai periculoase în partea secundă

Repriza a doua a adus o insistență mai mare din partea celor de la Clinceni, care au avut mai multe situații bune de a marcat.

Cea mai mare a venit tot de la Robert Ion, care a reluat cu o lovitură de cap o centrare foarte bună a lui Georgi Pashov din partea dreaptă.

Totuși, Mihai Popa a fost la post și a păstrat un punct pentru formația sa, care rămâne pe loc de playoff.

VIDEO REZUMAT Clinceni – FC Voluntari 0-0

Academica Clinceni – FC Voluntari, marți, ora 17:30, în direct la Digi Sport 1

Deși este în continuare ultima clasată, Academica Clinceni traversează o formă sportivă bună, dovadă cele două victorii din ultimele două runde, cu Dinamo și U Craiova 1948, singurele din acest sezon.

De altfel, datorită succeselor recente, Academica Clinceni, care, de etapa trecută, are un nou antrenor, pe Adrian Falub, s-a apropiat la două puncte de Dinamo, locul 15, și la cinci de U Craiova 1948, formația de pe locul 14.

FC Voluntari, în schimb, are cu totul alt obiectiv, play-off-ul. Ilfovenii traversează o perioadă excelentă, cu două victorii și trei remize în ultimele cinci runde. Echipa lui Liviu Ciobotariu nu a mai pierdut din 30 octombrie, de la 0-1 cu CFR Cluj.

Academica Clinceni – FC Voluntari, marți, 17:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

• Academica Clinceni: Ureche – Pashov, Bilali, Patriche, Holzmann – Gardoș – Ion, Ventura, Moulin, William de Amorim – Omoh
  • FC Voluntari: Popa – Veiga, Meleke, Armaș, Briceag – Rață, Droppa, Gheorghe – Costin, Nemec, Lopes