Video | FC Porto – Atletico Madrid 0-1. Spaniolii, în optimile Champions League de pe locul doi al grupei B

[ad_1]

• UCL: ZenitChelsea, miercuri, 19:45, Digi Sport 1

• UCL: Bayern MunchenBarcelona, miercuri, ora 22:00, Digi Sport 1

Golurile echipei lui Diego Simeone au fost marcate de Antoine Griezmann, în minutul 56, Angel Correa, minutul 90, și Rodrigo De Paul, minutul 90+2, în timp ce golul de onoare al portughezilor a fost semnat de Sergio Oliveira, din penalty, în al cincilea minut al prelungirilor.

FC Porto – Atletico Madrid 1-3

Datorită succesului, Atletico Madrid a încheiat pe locul doi în grupa B din Champions League și s-a calificat în optimi, în timp ce FC Porto merge în Europa League.

Atletico Madrid a fost echipa mai periculoasă în prima parte, însă a ratat două ocazii importante prin Marcos Llorente, în minutele 22 și 23.

FC Porto a replicat în minutul 33, când șutul lui Luis Diaz a fost respins de Jan Oblak.

În partea a doua nu au mai fost ocazii majore de gol, însă au apărut două eliminări, câte una de fiecare parte. Primul care a văzut cartonașul roșu a fost Yannick Carrasco, de la Atletico, în minutul 67, în timp ce Wendell a fost eliminat în minutul 70.

După eliminarea brazilianului, între cele două grupări a izbucnit un conflict, în urma căruia a primit cartonașul roșu și Augustin Marchesin, portarul de rezervă al lui Porto.