![](https://infojurnal.ro/wp-content/uploads/2022/01/O-persoana-dintr-un-grup-a-murit-in-Muntii-Fagaras-dupa.jpg)
O persoană dintr-un grup a murit în Munții Făgăraș, după ce a alunecat și s-a izbit de stânci
[ad_1]
O persoană în vârstă de aproximativ 60 de ani care făcea parte dintr-un grup mai mare a murit, duminică, în zona Capra din Munţii Făgăraş, după ce a alunecat și a căzut 200 de metri, izbindu-se de stânci.
Potrivit şefului Salvamont Sibiu, Dan Popescu, grupul a urcat în Şaua Caprei, iar la coborâre persoana a alunecat peste 200 de metri şi s-a izbit de stânci. Leziunile au fost incompatibile cu viaţa.
Persoana era din Cluj şi avea echipament corespunzător, a precizat Dan Popescu, citat de Agerpres.
Ceilalți turiști care o însoțeau așteaptă să fie ajutați de salvamontiști pentru a coborî din zona stâncoasă, precizează Mediafax.
Un alt incident asemănător a avut loc duminică în Prahova. O persoană s-a rănit grav după ce a căzut, duminică-după amiază, într-o râpă din masivul Bucegi. Conform Salvamont Buşteni, accidentul s-a petrecut în Valea Gălbinele, persoana în cauza alunecând aproximativ 200 de metri. Din primele date, aceasta a suferit multiple fracturi.
Editor : Luana Pavaluca
[ad_2]
Citește mai mult..