![](https://infojurnal.ro/wp-content/uploads/2022/10/Profesor-de-religie-din-Pitesti-acuzat-ca-a-incuiat-o.webp-750x430.webp)
Profesor de religie din Pitești, acuzat că a încuiat o elevă în vestiarul sălii de sport și a încercat să o abuzeze
[ad_1]
Un profesor de religie din Pitești este acuzat de o elevă de clasa a IX-a că ar fi încercat să o abuzeze sexual. Tatăl elevei a depus o plângere la Poliție, iar autoritățile au demarat o anchetă în acest caz.
In articol:
Potrivit presei locale, scenele șocante s-ar fi petrecut în vestiarul sălii de sport de la Colegiul Economic „Maria Teiuleanu” din Pitești.
Profesorul de religie ar fi încuiat-o pe elevă în vestiarul sălii de sport și a încercat să o pipăie și să o sărute, informează Ziarul Argesul.
Citeste si: Profesor de religie din Arad, derapaje de limbaj în fața elevelor. „Femeile merită să fie violate, dacă se îmbracă indecent”
Profesorul i-ar fi propus fetei să aibă o relație cu el și a încercat să-i facă cadou o brățară. Eleva de clasa a IX-a l-a reclamat pe profesor la conducerea şcolii.
Eleva de clasa a IX-a, pipăită în vestiarul sălii de sport
Profesorul, care este şi dirigintele fetei, ar fi chemat-o pe fată în sala de sport sub pretexul de a-i arăta distrugerile provocate de colegii ei.
După ce a ajuns în zona vestiarelor, eleva ar fi fost încuiată și sărutată de profesor.
Citeste si: Un profesor din Covasna a fost reținut pentru că își bătea elevii
Eleva a reușit să scape și a mers la directorul colegiului, reclamându-l pe diriginte. Ulterior, la unitatea de învățământ a venit și tatăl elevei, după care a fost depusă o plângere la Poliție.
În urma incidentului, s-au deschis două anchete, una a Poliției Argeș, iar cea de-a doua, a Inspectoratului Școlar Județean.
Ce a transmis IJP Argeș
„În cursul serii de 13 octombrie a.c., ca urmare a informaţiilor apărute în mediul online, poliţiştii din cadrul Biroului Investigaţii Criminale Piteşti s-au sesizat, din oficiu, şi efectuează verificări, pentru stabilirea situaţiei de fapt şi luarea măsurilor legale care se impun”, au transmis reprezentanţii Poliţiei Judeţene Argeş, într-un comunicat de presă.
Profesorul de religie, cercetat disciplinar de Inspectoratul Școlar
Inspectoratul Școlar Argeș a anunțat că s-a autosesizat și a dispus o cercetare disciplinară.
„Am început cercetarea disciplinară în acest caz. Profesorul respectiv predă de 18 ani la respectiva instituție de învățământ și până acum nu a avut vreo abatere disciplinară. Până la finalizarea anchetei, am decis ca profesorul respectiv să nu mai predea la acea clasă”, a transmis Dumitru Tudosoiu, inspector școlar general al județului Argeș, pentru Adevărul.
[ad_2]
Citește mai mult..