Serie A: Victorie pentru campioana Italiei în duelul cu Juventus

Napoli a obținut un succes important în etapa cu numărul 27 din Serie A și s-a impus în duelul cu Juventus Torino, scor 2-1.Francesco CalzonaFoto: Luis Vieira / AP / ProfimediaNapoli – Juventus 2-1Napoli continuă să fie invincibilă sub comanda lui Francesco Calzona.

Campioana en-titre a primit duminică vizita lui Juventus pe Stadio Diego Armando Maradona și a reușit să ia toate cele 3 puncte.Napoli a deschis scorul în minutul 42 al partidei, la o fază finalizată de Khvicha Kvaratskhelia.În a doua repriză, jocul a curs mai mult în favoarea oaspetiloe, iar Federico Chiesa a restabilit egalitatea în minutul 81.

Scorul final a fost stabilit de napoletani, care au dat lovitura prin Raspdadori (min 88), după ce Victor Osimhen a ratat o lovitură de la 11 metri.Serie A, etapa 27Lazio – AC Milan 0-1Udinese – Salernitana 1-1

Monza – AS Roma 1-4Torino – Fiorentina 0-0Verona – Sassuolo 1-0

Empoli – Cagliari 0-1

Frosinone – Lecce 1-1Atalanta – Bologna 1-2Napoli – Juventus 2-1

Inter – Genoa / luni, ora 21:45.Clasament Serie A1. Inter 69 puncte2. Juventus 573. AC Milan 56

4. Bologna 515. AS Roma 47 6. Atalanta 467. Napoli 43 8. Fiorentina 42 9. Lazio 40.